
| Wiko Rainbow 4G - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 3, 7, 20 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, September. Released 2014, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 146 x 74 x 10 mm (5.75 x 2.91 x 0.39 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h (2G) / Up to 200 h (3G) |
| Talk time | Up to 18 h 40 min (2G) / Up to 11 h 45 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Bleen, Yellow, Fuschia, Coral, Violet |
| SAR EU | 0.33 W/kg (head) 0.65 W/kg (body) |
| Price | About 160 EUR |