
| Wiko Highway Signs - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, September. Released 2014, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 138 x 68 x 7.6 mm (5.43 x 2.68 x 0.30 in) |
| Weight | 124 g (4.37 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~64.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6592M (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 230 h |
| Talk time | Up to 14 h 15 min (2G) / Up to 8 h 30 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | White, Coral, Grey , Electric blue, Purple |
| SAR | 0.24 W/kg (head) 0.37 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.24 W/kg (head) 0.37 W/kg (body) |
| Price | About 200 EUR |