
| Wiko Highway 4G - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 3, 7, 20 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, May. Released 2014, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 144 x 70 x 7.3 mm (5.67 x 2.76 x 0.29 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Dual Corning Gorilla Glass 2 |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Nvidia SL460N |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz |
| GPU | ULP GeForce |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 16 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1920p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2350 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 140 h |
| Talk time | Up to 17 h 30 min (2G) / Up to 14 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Clementine, Purple, Electric blue |
| SAR | 0.26 W/kg (head) 0.74 W/kg (body) |
| Price | About 300 EUR |