
| Wiko Hi Enjoy 60s - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Launch | |
| Announced | 2023, November 07 |
| Status | Available. Released 2023, November 07 |
| Body | |
| Dimensions | 168.3 x 77.7 x 9 mm (6.63 x 3.06 x 0.35 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | TFT LCD |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Platform | |
| OS | HarmonyOS 3.0 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 700 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB, 256GB |
| Main Camera | |
| Dual | 13 MP, f/1.8, (wide), AF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 6000 mAh |
| Charging | 22.5W wired |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue, White |
| Models | GAR-AN60 |
| Price | About 200 EUR |