
| Wiko Birdy - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 3, 7, 20 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, May. Released 2014, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 132 x 67 x 9.6 mm (5.20 x 2.64 x 0.38 in) |
| Weight | 141 g (4.97 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 186 h (2G) / Up to 186 h (3G) |
| Talk time | Up to 18 h 30 min (2G) / Up to 11 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Fuchsia, Yellow, Coral, Violet, Bleen |
| SAR | 0.51 W/kg (head) 1.05 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.51 W/kg (head) 1.05 W/kg (body) |
| Price | About 130 EUR |