
| Vodafone V860 Smart II - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2012, June. Released 2012, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 109 x 58 x 12.3 mm (4.29 x 2.28 x 0.48 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~48.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.3.7 (Gingerbread) |
| Chipset | BCM21553 |
| CPU | 832 MHz ARMv6 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 1GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@20fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Vodafone Music MP3/WMA/eAAC+ player MP4/H.264 player Organizer Document viewer Photo viewer/editor Voice memo/dial/commands Predictive text input (Swype) | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 9 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 70 EUR |