
| Vodafone Smart V8 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2017, June. Released 2017, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 155 x 76 x 7.9 mm (6.10 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 166 g (5.86 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
| Platform | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Single | 16 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Charging | 10W wired |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Models | VFD 710 |
| Price | About 230 EUR |