
| Vodafone Smart ultra 7 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20, 28 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2016, June. Released 2016, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 152.2 x 78.1 x 8.7 mm (5.99 x 3.07 x 0.34 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6755M (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2960 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | Silver, Dark Grey |
| Models | VFD 700, VFD700 |
| SAR EU | 0.54 W/kg (head) |
| Price | About 160 EUR |