
| Vodafone Smart speed 6 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20 |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, September. Released 2015, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 132.2 x 65.1 x 10 mm (5.20 x 2.56 x 0.39 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6735M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1780 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | Silver, Anthracite |
| Models | VF-795 |
| Price | About 70 EUR |