
| Vodafone Indie - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2009, June. Released 2009, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 88.5 x 52 x 13.5 mm (3.48 x 2.05 x 0.53 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~38.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 contacts, Photocall |
| Call records | 40 dialed, 40 received, 40 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/MP4 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 195 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Red, Rosa |