
| Vodafone 945 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2010, September. Released 2010, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 109.1 x 55.9 x 14.1 mm (4.30 x 2.20 x 0.56 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 29.1 cm2 (~47.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~146 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.1 (Eclair) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 300MB |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Browser | HTML |
| MP3/WAV/eAAC+/WMA player MP4/H.264 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 216 h (2G) / Up to 233 h (3G) |
| Talk time | Up to 4 h (2G) / Up to 4 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, Silver |
| SAR EU | 1.18 W/kg (head) |