
| Vodafone 858 Smart - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2011, May. Released 2011, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 103.8 x 56.8 x 12.6 mm (4.09 x 2.24 x 0.50 in) |
| Weight | 104 g (3.67 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~41.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| Chipset | Qualcomm MSM7225 Snapdragon S1 |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | No |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 130MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML |
| Vodafone Music MP3/WMA/eAAC+ player MP4/H.264 player Organizer Photo viewer/editor Voice memo/dial/commands Predictive text input (Swype) | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 250 h (2G) / Up to 380 h (3G) |
| Talk time | Up to 4 h (2G) / Up to 4 h 30 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | White, Black, custom graphic designs |
| Price | About 130 EUR |