
| Vodafone 840 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2009, November. Released 2009, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 106 x 56 x 13.9 mm (4.17 x 2.20 x 0.55 in) |
| Weight | 93 g (3.28 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~40.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 contacts, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 100MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/AAC player MP4/H.264 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 380 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Silver, White, Pink, Green |