
| Vodafone 725 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2008, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 108.5 x 45 x 13.6 mm (4.27 x 1.77 x 0.54 in) |
| Weight | |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~30.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 20MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | CIF |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(64), MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3 player Organizer Predictive text input Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR EU | 0.92 W/kg (head) |