
| Vodafone 716 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2008, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 104 x 45 x 14.5 mm (4.09 x 1.77 x 0.57 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.1 inches, 13.9 cm2 (~29.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~134 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 3 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Gray |