
| Vodafone 553 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Launch | |
| Announced | 2010, September. Released 2010, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 108 x 53 x 14.9 mm (4.25 x 2.09 x 0.59 in) |
| Weight | 119 g (4.20 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~42.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | Practically unlimited |
| Internal | 50MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Facebook, Twitter, Gtalk, Yahoo messenger, ICQ MP3/WAV player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 900 mAh battery |
| Stand-by | Up to 384 h |
| Talk time | Up to 5 h 20 min |
| Misc | |
| Colors | White, Black, Pink, Silver |