
| Vodafone 533 Crystal - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2009, September. Released 2009, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 98.5 x 46.2 x 14.7 mm, 60 cc (3.88 x 1.82 x 0.58 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~27.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Swarovski Elements animations and wallpapers | |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 8MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML (Openwave 7.2.7) |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Stand-by | Up to 350 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 100 EUR |