
| Vodafone 527 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2008, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 107 x 47 x 11.8 mm (4.21 x 1.85 x 0.46 in) |
| Weight | |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.7 inches, 9.1 cm2 (~18.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~121 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 10MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(32) ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3 player Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 670 mAh battery |
| Stand-by | Up to 220 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black |