
| Vodafone 526 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2008, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 107 x 47 x 11.8 mm (4.21 x 1.85 x 0.46 in) |
| Weight | 70 g (2.47 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | 1.7 inches, 9.1 cm2 (~18.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~121 ppi density) |
| downloadable wallpapers/tones/games | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 1.5MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | No |
| Java | No |
| Predictive text input Organizer Push to talk | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 670 mAh battery |
| Stand-by | Up to 220 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black |