
| Vodafone 511 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2007, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 106.9 x 46.3 x 10.9 mm (4.21 x 1.82 x 0.43 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.77 inches, 9.9 cm2 (~19.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 10MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 220 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black |