
| Vodafone 340 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2009, November. Released 2009, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 109 x 45.5 x 12 mm (4.29 x 1.79 x 0.47 in) |
| Weight | 69 g (2.43 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.5 inches, 7.1 cm2 (~14.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~137 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 2MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MP3/AAC player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 700 mAh battery |
| Stand-by | Up to 270 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Pink |
| Price | About 20 EUR |