
| Vodafone 332 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2008, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 105 x 45 x 12 mm (4.13 x 1.77 x 0.47 in) |
| Weight | |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.0 cm2 (~21.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio (~111 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| 500 short messages | |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0 |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | Black |