
| Vodafone 235 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2009, February. Released 2009, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 103.5 x 46 x 13.5 mm (4.07 x 1.81 x 0.53 in) |
| Weight | 68 g (2.40 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.5 cm2 (~22.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~101 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | No |
| Games | No |
| Java | No |
| Organizer Currency converter Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 680 mAh battery |
| Stand-by | Up to 270 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black |