
| Vodafone 231 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2008, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 105 x 46 x 12 mm (4.13 x 1.81 x 0.47 in) |
| Weight | 70 g (2.47 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | 1.86 inches, 10.9 cm2 (~22.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~110 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | No |
| Games | No |
| Java | No |
| Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 670 mAh battery |
| Stand-by | Up to 280 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black |