
| Vodafone 228 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2008, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 97.5 x 47.5 x 14.3 mm (3.84 x 1.87 x 0.56 in) |
| Weight | 83 g (2.93 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 300 entries |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(16) ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | No |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Predictive text input Calculator | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Stand-by | Up to 180 h |
| Talk time | Up to 6 h 50 min |
| Misc | |
| Colors | Gray |
| SAR EU | 0.49 W/kg (head) |