
| Vodafone 225 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2007, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 104 x 45 x 12.5 mm (4.09 x 1.77 x 0.49 in) |
| Weight | 65 g (2.29 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 300 entries |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Internal | 4MB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Polyphonic(16) ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | No |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Calculator Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 690 mAh battery |
| Stand-by | Up to 135 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR EU | 1.32 W/kg (head) |