
| Vodafone 1231 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2009, June. Released 2009, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 113 x 65.4 x 14.5 mm (4.45 x 2.57 x 0.57 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.5 inches, 19.4 cm2 (~26.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~160 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Standard |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 48MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| MP3/MP4 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
| Stand-by | Up to 230 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR EU | 0.69 W/kg (head) |