
| Vodafone 1210 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2007, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 108 x 47 x 18 mm (4.25 x 1.85 x 0.71 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~29.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 5.0 for Smartphone |
| CPU | 32-bit Intel XScale PXA270 312 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 128MB RAM, 64MB ROM |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(64), MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| MP3/MP4 player Pocket Office Organizer Predictive text input Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
| Stand-by | Up to 240 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black |