
| VK Mobile VK900 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 90 x 45 x 24.5 mm (3.54 x 1.77 x 0.96 in) |
| Weight | 102 g (3.60 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | 176 x 220 pixels |
| Screensaver Downloadable pictures | |
| Memory | |
| Card slot | MiniSD |
| Phonebook | 500 entries, Photo call |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 60MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| IrRC (Remote Control Function) MP3 player Funny photo transformation application Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 880 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Silver, Black, White |