
| VK Mobile VK7000 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2006, March |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 105 x 48 x 9.9 mm (4.13 x 1.89 x 0.39 in) |
| Weight | |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 28 x 35 mm, 10.2 cm2 (~20.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~157 ppi density) |
| Downloadable pictures and animations | |
| Memory | |
| Card slot | microMMC |
| Phonebook | Yes, Photo call |
| Call records | 50 dialed, 50 received, 50 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | QCIF |
| Selfie camera | |
| Single | VGA videocall camera |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Video telephony & streaming MP3/AAC/AAC+ player Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Misc | |
| Colors | Black |