
| VK Mobile VK700 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 89 x 45.5 x 26 mm (3.50 x 1.79 x 1.02 in) |
| Weight | 93 g (3.28 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 entries, Photo call |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls, 20 temp calls |
| Internal | 64MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP4/MP3 player Funny photo transformation application Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 810 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Silver, Blue |