
| VK Mobile VK530 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GSM 850 / 1900 - US version | |
| GPRS | Class 8 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 76 x 44 x 23 mm (2.99 x 1.73 x 0.91 in) |
| Weight | 75 g (2.65 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | STN, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 143 pixels |
| Second external STN display, 65K colors (96 x 64 pixels) | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 400 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Predictive text input PC Sync Biorhythm Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Pink, Lilac |