
| VK Mobile VK5000 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GSM 850 / 1900 - US version | |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2006, March |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 91.8 x 50 x 9.9 mm (3.61 x 1.97 x 0.39 in) |
| Weight | |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | OLED, 256K colors |
| Size | 1.5 inches, 24 x 29 mm, 7.1 cm2 (~15.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~137 ppi density) |
| Downloadable pictures and animations | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes, Photo call |
| Call records | 50 dialed, 50 received, 50 missed calls |
| Internal | 128MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | QCIF |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/AAC/AAC+ player Predictive text input Organizer PC Sync | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Misc | |
| Colors | Silver |