
| VK Mobile VK2200 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GSM 850 / 1900 - US version | |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 97.8 x 49.5 x 12.5 mm (3.85 x 1.95 x 0.49 in) |
| Weight | 74 g (2.61 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 260K colors |
| Size | 1.66 inches, 8.7 cm2 (~17.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~170 ppi density) |
| Downloadable pictures and animations | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 1000 entries |
| Call records | 50 dialed, 50 received, 50 missed calls |
| Internal | 128MB |
| Main Camera | |
| Single | 4 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/AAC/AAC+ player Predictive text input Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Misc | |
| Colors | Silver |