
| VK Mobile VK2030 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2007, December. Released 2008, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 107 x 48 x 11.7 mm (4.21 x 1.89 x 0.46 in) |
| Weight | |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~19.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Downloadable pictures and animations | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | 50 dialed, 50 received, 50 missed calls |
| Internal | 256MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, Real tones ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/AAC player Predictive text input Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 710 mAh battery |
| Stand-by | Up to 150 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | White |
| Price | About 70 EUR |