
| VK Mobile VK2000 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GSM 850 / 1900 - US version | |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 89.9 x 49.9 x 8.8 mm (3.54 x 1.96 x 0.35 in) |
| Weight | 48 g (1.69 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | STN, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 143 pixels |
| Downloadable pictures and animations | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable monophonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | 1 - Bulbmon |
| Java | No |
| Predictive text input Organizer Stopwatch | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po (VKST-2000) |
| Stand-by | Up to 72 h |
| Talk time | Up to 2 h |
| Misc | |
| Colors | Black |