
| verykool T7440 Kolorpad II - Full tablet specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, August. Released 2015, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 192 x 108 x 9.8 mm (7.56 x 4.25 x 0.39 in) |
| Weight | 253 g (8.92 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~66.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT8389 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 288 h (3G) |
| Talk time | Up to 10 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| SAR | 0.36 W/kg (head) 1.08 W/kg (body) |