
| verykool SL6010 Cyprus LTE - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | 2, 4, 5, 7, 17 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2016, January. Released 2016, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 167.3 x 84 x 7.5 mm (6.59 x 3.31 x 0.30 in) |
| Weight | 207 g (7.30 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~70.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Platform | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6735P (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1/3.2", 1.4µm, AF |
| Features | Dual-LED flash, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1/3.2", 1.4µm |
| Features | LED flash |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2500 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 288 h (3G) |
| Talk time | Up to 9 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| SAR | 0.14 W/kg (head) 0.85 W/kg (body) |
| Price | About 190 EUR |