
| verykool s810 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2011. Released 2011 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 115 x 54 x 13.5 mm (4.53 x 2.13 x 0.53 in) |
| Weight | 101.6 g (3.56 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~28.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 23MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3 player Organizer SNS applications Document viewer/editor Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 240 h |
| Talk time | Up to 3 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black |