
| verykool s758 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 | |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2013. Released 2013 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 152.3 x 80 x 11 mm (6.00 x 3.15 x 0.43 in) |
| Weight | 212 g (7.48 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 5.15 inches, 75.5 cm2 (~62.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~181 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Mediatek MT6577 (40 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cotex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2350 mAh, removable |
| Misc | |
| Colors | Black, White |