
| verykool s757 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 (optional) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2012. Released 2012 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 148 x 77 x 12.8 mm (5.83 x 3.03 x 0.50 in) |
| Weight | 288 g (10.16 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 5.0 inches, 71.2 cm2 (~62.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~187 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.3.5 (Gingerbread) |
| Chipset | Mediatek MT6573 (65 nm) |
| CPU | 800 MHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 160MB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| MP4/H.263 player MP3/WAV/eAAC+ player Organizer Document viewer Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 2300 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black |