
| verykool s732 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM1 & SIM 2 (optional) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2013. Released 2013 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 117.5 x 62.5 x 12.8 mm (4.63 x 2.46 x 0.50 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Single SIM or Dual SIM (dual stand-by) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~49.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.3.7 (Gingerbread) |
| CPU | 832 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1450 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 240 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | Black |