
| verykool s728 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2012, October. Released 2012, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 104 x 56.8 x 12.9 mm (4.09 x 2.24 x 0.51 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~41.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.3.5 (Gingerbread) |
| CPU | 650 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Main Camera | |
| Single | 3.2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Analog TV MP3 player | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1110 mAh, removable |
| Misc | |
| Colors | Black, White |