
| verykool s700 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM1 & SIM 2 (optional) | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2012 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 117 x 65 x 12.7 mm (4.61 x 2.56 x 0.5 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.5 inches, 34.9 cm2 (~45.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~133 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 200MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| MP4/H.263 player MP3/WAV/eAAC+ player Organizer Document viewer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Stand-by | Up to 240 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black |