
| verykool s635 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 - SIM 1 only |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2012, October. Released 2012, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 108 x 57.2 x 12.5 mm (4.25 x 2.25 x 0.49 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.0 inches, 12.4 cm2 (~20.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | TBD |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| SNS applications MP3/AAC player Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1100 mAh, removable |
| Misc | |
| Colors | Black/Red, Black/Blue |