
| verykool s5528 Cosmo - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2017, August. Released 2017, August |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 154.8 x 78.2 x 8.8 mm (6.09 x 3.08 x 0.35 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~68.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Platform | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.4, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP, f/2.8 |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 288 h (3G) |
| Talk time | Up to 9 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, Gold |
| SAR | 0.37 W/kg (head) 0.96 W/kg (body) |