
| verykool s5027 Bolt Pro - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2017, April. Released 2017, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 144.8 x 72.8 x 10 mm (5.70 x 2.87 x 0.39 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM/ Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Spreadtrum SC7731C |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.4, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP, f/2.4 |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 240 h (3G) |
| Talk time | Up to 8 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, Gold |