
| verykool s4513 Luna II - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2017, March. Released 2017, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 133 x 72 x 10.2 mm (5.24 x 2.83 x 0.40 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~58.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Spreadtrum SC7731C |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, f/2.4 |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP, f/2.8 |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1700 mAh battery |
| Stand-by | Up to 192 h (3G) |
| Talk time | Up to 7 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue |