
| verykool s4510 Luna - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, September. Released 2014, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 136 x 67.5 x 10.2 mm (5.35 x 2.66 x 0.40 in) |
| Weight | 142 g (5.01 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 57.6 cm2 (~62.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~207 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1650 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 192 h (3G) |
| Talk time | Up to 8 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue, Yellow |
| SAR | 0.91 W/kg (head) 0.84 W/kg (body) |
| Price | About 90 EUR |