
| verykool s401 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM1 & SIM 2 (optional) |
| 3G bands | UMTS 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2014, June. Released 2014, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 126 x 65 x 10.4 mm (4.96 x 2.56 x 0.41 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| SIM | Single SIM or Dual SIM (dual stand-by) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~55.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1400 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 240 h (3G) |
| Talk time | Up to 6 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Blue |